Ga verder naar de inhoud
Universiteit Gent - Waarom versnelt de klimaatopwarming? - Op Locatie

Waarom versnelt de klimaatopwarming?

Dit is een activiteit van Universiteit Gent
Deze activiteit maakt deel uit van Wetenschap boeit! @ Campus Ledeganck

Wat en waar?

GUM - Gents Universiteitsmuseum, Karel Lodewijk Ledeganckstraat 35, 9000 Gent
Op zondag 15 november 2026 om 15:00 - 15:40
Lezing over Natuur & Milieu
Voor volwassenen

2023 en 2024 en 2026 braken alle warmterecords. 2024 was zelfs het eerste kalenderjaar waarin de aarde gemiddeld meer dan 1,5 °C warmer was dan vóór de industriële revolutie. Toeval? Of trapt ons klimaat het gaspedaal in?

Metingen tonen dat de aarde de laatste tien jaar sneller opwarmt dan in de decennia daarvoor. Gaat het zelfs sneller dan onze klimaatmodellen voorspelden? En vooral: waarom?

In deze lezing gaat prof. Kwinten Van Weverberg op zoek naar de verdachten. Krachtige El Niño's? Verdwijnende wolken, waardoor onze planeet donkerder wordt en meer zonlicht opslorpt? Of, paradoxaal genoeg, schonere lucht? Minder luchtvervuiling door schepen en fabrieken is goed nieuws voor onze gezondheid, maar die vervuiling werkte ook als een soort zonnescherm dat een deel van de opwarming verborg. Wat betekent dit voor het klimaat van morgen?

Wie?

Kwinten VAN WEVERBERG

Credits

UGent, faculteit Wetenschappen, vakgroep Geografie

Organisatie door